| Cicero World Asset Selection |
- en fond som placerar i de fonder som är ”bäst i klassen”Placeringsinriktning
Cicero World Asset Selection är en global fond-i-fond som investerar fondmedel i andra aktie- och ränterelaterade värdepappersfonder. Därtill finns det möjlighet att i viss utsträckning investera i hedgefonder och i underliggande aktier. Risken skall vara något lägre jämfört med den globala aktiemarknaden men högre jämfört med den globala räntemarknaden. Vad skiljer fonden från övriga fond-i-fonder?
InvesteringsfilosofiMålsättningen med fonden är att nå högsta möjliga avkastning på lång sikt till låg risk.Vi bygger alla investeringsbeslut på grundlig analys. Investeringsprocessen förutsätter djup analys både när det gäller makro- och ränteutvecklingen samt på de enskilda fonderna. Fondens placeringar skall ske i fonder som av fondbolaget bedöms ha bäst förutsättningar för god värdetillväxt. Minsta insättningMinsta insättning i fonden är SEK 500 kr vid direktköp via fondbolaget. Insättningsgränsen är lägre om du köper via PPM eller via våra samarbetspartner. Fonden är öppen för handel på daglig basis och noteras i dagspress Avgifter: . FörvaltareChrister Sterndahlen
|
Köpa fonder
Du sätter enkelt in pengar via bankgiro. Ditt fondsparande kan du därefter följa genom ett inloggningskonto på vår hemsida.
| 2012 | 07/02 | Utv. | Sedan 31/12 | NAV-kurs |
|---|---|---|---|---|
| Asset Selection | -0,5% | ![]() |
3,7% | 92,5125 |
Asset Selection
En global fond-i-fond.
Förvaltningsmål: Högre riskjusterad avkastning relativt jämförelseindex (MSCI World)
Avgifter:
Fast avgift: 2,3%
Insättnings/uttagsavgift: 0%
Teckning/inlösen av andelar: Samtliga bankdagar
Risknivå:
På en sjugradig skala bedömer vi att Cicero World Asset Selection till risknivå 5.
Ladda ner mer info om fonden:
Basfakta Cicero World Asset Selection
Informationsbroschyr Cicero World Asset Selection




